vvcvcbcvhcvh

Piercing jazyka

20. března 2008 v 16:43 | Kristýna(kakyna) |  Piercing
Piercing jazyka

Tento piercing byl prováděn v rituální formě u dávných Mayů a Aztéků u kmenů Haida, Kwakiutul a Tlinglit na severozápadě Ameriky. Jazyk byl propichován za účelem odebrání krve a přivolání bohů. Také sloužil k vyvolání změněného stavu vědomí. Tento piercing je jeden z nejpopulárnějších, je šokující, provokativní a oblíbený při orálním sexu, ale na druhé straně nikdo neví že jej jedinec má, Ze známých osobností mají piercig jazyka např. Janet Jackson, Keith Flint (Prodigy), Mel B (Spice girls).
Anatomie jazyka
Jazyk je svalový orgán, který je tvořen 2 skupinami svalů. Uprostřed jazyka probíhá vazivová vrstva, na kterou se upínají svaly ovládajících hybnost jazyka a naopak z ní vychází skupina svalů, jenž mění tvar jazyka. Na povrch jazyka je patrný žlábek, který probíhá jeho středem a mnohdy i důlek, který je vhodný pro umístění šperku. Krevní cévy jsou umístněny po jeho bocích, patrné jsou zejména mohutnější žilní pleteně po obou stranách. Na povrchu jazyka jsou umístěny chuťové pohárky. Na spodní straně jazyka je typická uzdička, tj. vazivový pruh a z obou stran je vývod podčelistní slinné žlázy. V hloubi jazyka probíhají nervy. Při správném umístění piercingu by nemělo docházet k narušení krevního či nervového zásobení
Umístění
Je nutno provádět piercing na základě rozměrů a délky jazyka, jednak při jeho normálním uložení v dutině ústní a dále pak při vyplazení a natažení. Umístění skrz tzv. přirozený oblouk je optimální z hlediska jídla a mluvení. Pokud je šperk umístěn příliš vpředu, může spodní kulička narážet proti dásní, výsledkem čehož může vzniknout podráždění nebo atrofie dásně. V případě umístění příliš vzadu může vyvolávat přílišný otok a dále dráždit uzdičku. V některých případech pokud je uzdička příliš mohutná nelze provést vůbec. Spodní kulička musí být umístěna před uzdičkou nebo vedle ni. Vlastní piercing jazyka se provádí buď shora dolů nebo obráceně za pomoci kleští, s možností použití lidokainu spray.
Šperk
Nejpoužívanější jsou rovné kovové barbelly z chirurgické oceli. Průměr bývá od 1,6mm až do 2,4mm. Co se týká délky barbelly je nutno se řídit skutečnými rozměry jazyka, nejčastěji je 20mm, ovšem škála je od 18mm po 25mm. Jako počáteční šperk je k poměrně výraznému otoku, který následuje, počítat vždy s barbellou delší asi o 0.6 cm. Zpočátku je také lepší nasadit větší kuličky. Někdy se používají tzv. jazykové retainery a labredy pro skrytí náušnice. Nejsou vhodné plastové tyčky, pro možnost zlomu a následného vdechnutí. Pozor též na plastové kuličky. Po zhojení jsou k dispozici i členitější ozdoby. Piercing jazyka může být i vícenásobný 2 barbelly za sebou. V případě umístění vedle sebe - off centre je nutno dát pozor aby nebyly přerušeny větší krevní cévy. Umístění kroužku na hrot jazyka není vhodné, protože překáží v jídle a mluvení.
Hojení
Správně provedený pircing by měl být proveden co nejkolměji k podélné ose jazyka. Jelikož vlivem nahromadění řídkého pojiva v okolí svalové tkáně jazyka dochází k následnému výraznému otoku, je třeba zvolit šperk dostatečných rozměrů. Otok bývá výraznější u rozměrnějších jazyků, a čím více je umístěn vzadu, částečně je však reakce individuální. Nejvýraznější bývá otok mezi 2-5 dnem po aplikaci a poté dochází k jeho postupnému vstřebání. Jazyk se stává napjatým, někdy lesklým a vyhlazeným, někdy se objeví bělavý či jinak zbarvený povlak. Někdy lze spatřit tkáňový mok, vytékající z ústí piercingu, netvoří se však krusty jako u jiných piercingů, protože jsou odstraňovány slinami. Celková doba hojení, pokud nedojde ke vstupu infekce, trvá asi 10-14 dní, tento typ patří k rychle se hojícím. Jazyk je v prvních dnech hůře pohyblivý, dochází k prosáknutí zejména podčelistních žláz a nadprodukci slin, jenž nutí k častějšímu polykání. Během asi 5 dní toto ustupuje. Chuťové pohárky v oblasti jazyka jsou napjaté a někdy mohou způsobovat pocity pálení. K dobrému a rychlému hojení přispívá i lysozym obsažený ve slinách, není proto nutné nadměrné používání dezinfekčních prostředků.
Po několika dnech se začíná otok zmenšovat a většinou mezi 7-10 dnem je jazyk opět v normální velikosti. Po 14 dnech může být šperk vyměněn za kratší.
Dále může docházet k poškození zubů- buď přímo kousnutím do šperku, či při častém hraní k poškození zubní skloviny. Pokud je však náušnice "na míru" větší rizika nebývají. Příležitostně se může objevit kolem vpichu nahromadění tkáně, která v průběhu hojení vymizí.
Zásady ošetření
- používat ústní vodu po každém jídle, kouření či jiném cizorodém kontaktu v dutině ústní po dobu 3 týdnů
- 8 hodin po aplikaci pít pouze minerální vody a nejíst
- 48 hodin po aplikaci nekouřit, následné kouření prodlužuje dobu léčby
- pár hodin po propíchnutí se dostaví otok a je obtížnější mluvit a jíst
- během hojení se nedoporučuje konzumace příliš horkých či studených nápojů
- prvních pár dnů může jazyk trochu krvácet
- svědění déle než týden, silná bolestivost a krvácení delší něž týden je známkou infekce
- je zakázáno líbání, pití po někom ze sklenice, orální sex po dobu hojení
- užívejte vitamín C a zinek dle dávkování
- během hojení se vyvarujte konzumace jakýchkoliv drog
- dotahujte pravidelně kuličky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mishul Mishul | Web | 21. března 2008 v 10:32 | Reagovat

kiki,tak to bych měla dat přečíst mamce....

2 Kaky Kaky | E-mail | 21. března 2008 v 12:36 | Reagovat

jjj

3 hanulátko hanulátko | 6. června 2008 v 13:07 | Reagovat

tak to fakt číst nebudu

4 Kate Kate | 13. června 2008 v 22:52 | Reagovat

Kate Ryan má taky pires jazyka......

ale já bych si to asi nechala dát  do obočí  a nebo do nosu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama